SGK FETÖ ÖRGÜTÜ İLE İLGİSİ KABUL EDİLENLERE EMEKLİ AYLIKLARI BAĞLAMAYA BAŞLADI (HAKLARINDA TEDBİR KA

SGK FETÖ ÖRGÜTÜ İLE İLGİSİ KABUL EDİLENLERE EMEKLİ AYLIKLARI BAĞLAMAYA

BAŞLADI (HAKLARINDA TEDBİR KARARI OLANLAR HARİÇ)

Daha  önce  terör örgütü üyesi olanlar veya eylem yapanların sosyal güvenlik sisteminden ayrıştırılarak emekli aylığı bağlanmaması veya sınırlanması için muhtelif yazılar kaleme almıştım.

SGK 15 Temmuz sonrası FETÖ Terör Örgütü üyesi veya ilgisi nedeni ile görevlerinden çıkarılanlara emekli aylığı bağlanması işlemlerini yasal yetkisini kullanarak düne kadar bekletmişti.

Gelinen noktada haklarında tedbir kararı verilmeyen ancak görevlerinden uzaklaştırılmış kişilerin emekli aylıklarını bağlama işlemlerine başlamış oldu.

Haklarında malvarlıklarına ilişkin tedbir kararı olanlara yine tedbir kararı nedeni ile işlemler bekletilmekte.

Bu noktada sorun soruşturması devam eden kişilerin  açığa alınanların emekli onaylarında toplanabilir.

Benzer işlemler ile  bu gruba emeklilik yolu tedbir kararı olmayanlar hariç açıktakilerin emekli onayları kabul edilmek sureti ile devam ettirilebilir.

İşlem realitede ilgililerin başkalarına muhtaç olmalarına engel olacaktır. Bir çok toplumsal felakatin önüne geçebilecek bir çözüm olarak kabul edilebilir. Bu noktada ilgili kabul edilenlerin ödeme gücüne kavuşmaları ile paralarını nasıl harcayacaklarının takibi ayrıca bir iş olarak güvenlik kuvvetlerini ilgilendirecektir.

Ancak gönülden geçen yeterli tartışma, değerlendirmeler bitene kadar aylık ödememe değil kısmen örneğin asgari ücret düzeyince geçici ödemelerin yapılması sonrasında toplum duygularını ve 15 Temmuz ruhunu incitmeyecek, her kim olursa olsun devletin sosyal devlet onuruna yakışır ancak suça karışmayı özendirmeyecek bir düzenleme getirerek kalıcı bir sosyal güvenlik çözümü daha doyurucu olacaktı.

Ne diyelim böyle takdir edilmiş, karar ve talimat verenler, yasal düzenlemeye yapmayanlar siyasi sorumluluğu omuzlarına almış demektir.