18.07.2017-GURBETÇİLER, TÜRKİYE’DEN EMEKLİLİĞİNİZDE HATAYA DÜŞMEYİN..!

Yurtdışında çalışarak hayat mücadelesi veren gurbetçilere 3201 sayılı kanun çerçevesinde Türkiye den emeklilik hakkı verilmiştir. Gurbet hayatını sonlandırıp yeniden ülkelerine dönmeyi isteyen vatandaşlarımızın çalıştıkları süreleri, işsizlikte geçen sürelerini ve ev kadınlığında geçen sürelerini belirli şartları taşımak koşuluyla, güncel rakamlar üzerinden hesaplanan borçlanma bedellerini ödemek suretiyle emekli olabilecekleri hususuna bu yazımızda yer vermek istedik. Aşağıdaki yazımızda ana hatlarıyla yer verdiğimiz yurtdışı borçlanma konusu gerek yatan para miktarının yüksekliği, gerekse bağlanacak maaş miktarının değişkenliği sebebiyle özellik arzeden bir konudur.

Devamını oku...

17.06.2017-ŞİMDİ ŞURAYA DA MUTLU BİR EMEKLİ ÇİZELİM..

ŞİMDİ ŞURAYA DA MUTLU BİR EMEKLİ ÇİZELİM..

 

-Ben ne kadar emekli maaşı alırım?

-900 civarı

-Çok az değilmi?  ama ben son 3 senedir yüksekten yatırıyorum..

-Ne kadar yüksekten ama, rakam nedir?

-2.500 TL kadar

Devamını oku...

HEM EŞİNDEN HEM ANNE-BABASINDAN NE ŞARTLARDA HANGİ AYLIKLARA HAK KAZANILIR?

Sigortalının ölümü halinde,

*ölen sigortalının hak sahiplerine (eş, çocuk, anne ve baba) ölüm aylığı bağlanır

*Ölen sigortalının hak sahiplerine (eş, çocuk, anne, baba) ölüm toptan ödemesi yapılır.

ÖLÜM TOPTAN ÖDEMESİ NEDİR?

Devamını oku...

EMEKLİ OL DEDİLER DE BİZ Mİ OLMADIK?

EMEKLİ OL DEDİLER DE BİZ Mİ OLMADIK?

Evet ol diyorlar biz de olmak istiyoruz ama geçmişimiz buna her zaman olanak vermiyor…

Daha önceki yazılarımızda da zaman zaman emeklilik konusunu işlemiştik, Emeklilik şartlarını, nasıl emekli olunacağını artık internet aracılığıyla araştırıp öğrenebilirsiniz. Emekliliğin öneminin, artık sosyal medyada olsun, köşe yazılarında olsun, tv proğramlarında olsun her zaman konuşa konuşa yaza yaza, insanların kafasında yer ettiğini görüyoruz. Katıldığımız Tv proğramlarında canlı yayına bağlanarak soru ve sorunlarını dile getirenlerden edindiğim izlenim şu ki, insanlar artık konunun önemini kavramış, hatta bir kısmı emeklilik planlamasını dahi yapmış doğru yolda ilerlemektedir. İyi güzel ama yeterli mi?

Tabiiki hayır. Anadolu’nun dört bir yanından arayan izleyicilerimizin ortak sıkıntısı şu,

Devamını oku...

TAKSİTLE EMEKLİLİKTEN YARARLANIN..

 

TAKSİTLE EMEKLİLİKTEN YARARLANIN..

Son Günlerde Sosyal güvenlik alanındaki gelişmeler hem devlet hem vatandaş açısından gayet olumlu. Devlet alacaklarını tahsil ederken, vatandaş ta borç kamburundan kurtulma fırsatı yakaladı.

Borcu boyunu aşan vatandaş son çıkan 6736 sayılı yasa ile borçlarını taksitlendirme imkanı buldu, GSS den tutun ssk, bağkur, vergi gibi kalemlerde hem indirimden hem de 36 aya kadar uygulanacak taksitlendirme imkanından yararlanma imkanı buldu.

2016 yılı Haziran ve önceki aylara ait olup, 19/8/2016 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan;

Devamını oku...

ERKEN EMEKLİLİK SADECE RAPORU OLANLARA VAR..

 

 

ERKEN EMEKLİLİK SADECE RAPORU OLANLARA VAR..

Çetin Bey, emeklilik için 25 yılım ve prim sayısını doldurdum ancak yaşımı 2019 yılında dolduruyorum, basında, internette sürekli erken emeklilikle ilgili yazılar görüyorum, okuyorum, işin aslı nedir, ne olacak bizim gibilerin haline bir çözüm bulunacak mı..?

Devamını oku...

İSTEĞE BAĞLI ÖDEYENİN YETİM MAAŞI KESİLMEZ AMA….

İSTEĞE BAĞLI ÖDEYENİN YETİM MAAŞI KESİLMEZ AMA….

Babam SSK emeklisi iken vefat etti, şu anda babamdan yetim maaşı alıyorum,  bekarım ve çalışmıyorum ancak geçmişte  yaklaşık 8 yıl kadar çalışmam var, şu an çalışma durumum yok ama ilerde emekli olmakta istiyorum ne tavsiye edersiniz?

Fehmiye D.

Fehmiye Hanım, Babanızdan dolayı almakta olduğunuz yetim maaşınız

Devamını oku...

FACEBOOK, ÇALIŞANI İŞİNDEN EDER Mİ?

 

Günümüzde sosyal medyanın her alanda yaygın kullanılması, mesai saatleri içerisinde çalışanların bir yandan çalışma ekranı bir yandan da sosyal medya ekranını aynı anda açık tutması kullanması beraberinde iş davalarına konu olması sonucunu doğurdu.

Sosyal medyanın kullanılması, İş davalarında son karar mercii olan Yargıtayın Literatüründe de yer almaya başladı.

Devamını oku...

KIDEM TAZMİNATI TAKSİTLER HALİNDE ÖDENEBİLİR Mİ?

KIDEM TAZMİNATI TAKSİTLER HALİNDE ÖDENEBİLİR Mİ?

 

Çetin Bey, biz üç arkadaşız çalıştığımız fabrika el değiştirme sebebiyle birçoğumuzu işten çıkarma kararı almış. Benim 7 yıl, arkadaşımın birinin 6, diğerinin de 4 yıllık tazminatını taksitler halinde ödeme yapacaklarını söylediler: Bu yasal mı bilgi verirseniz memnun oluruz.
Mahir Y.

Devamını oku...

BİRAZ KAMU, BİRAZ SÖZLEŞMELİ, BİRAZ DA SSK… İŞTE YENİ TAŞERON MODELİ!

Ezelden beri kötü sınav verdiğimiz taşeronluk sisteminde yeni bir yapılanmanın eşiğindeyiz. Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre, Belediyeler, il özel idareleri ve Kamuda 700 bin asıl ve yardımcı pozisyonundaki taşeron işçileri asıl iş yapan veya yardımcı iş yapan ayırımı olmaksızın kadroya alınacak. (ilgili koşullara bakıldığında bu sayının kayda değer oranda düşeceği aşikardır.)

BELİRLEYİCİ İLK UNSUR 1 KASIM

Devamını oku...

EMEKLİ OLMAMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPANLAR VAR!

 

EMEKLİ OLMAMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPANLAR VAR!

Aynen başlıktan da anlaşılacağı gibi herkes bir an önce emekli olabilmenin yollarını ararken, bazı vatandaşlarda nasıl emekli olamayayım diye adeta her yolu denemekte.

Emeklilik için 3 şart vardır

1-Yaş şartı

2-Hizmet şartı

3-Ve yıl şartı

Devamını oku...

2016 ÇALIŞMA HAYATINDA NELER DEĞİŞTİ

ASGARİ ÜCRET PARAMETRELERİ DEĞİŞTİ

ASGARİ ÜCRET NETİNİN  HESABI(TL/AY) (01.01.2016-31.12.2016)

Devamını oku...

KAYITDIŞI ÇALIŞMAYIN PRİMLERİNİZE SAHİP ÇIKIN

KAYITDIŞI ÇALIŞMAYIN PRİMLERİNİZE SAHİP ÇIKIN

ilk işe girişten sonra yaşanan sevinç, elinin ekmek tutması, toplum içerisinde iş sahibi olmanın verdiği güvenle daha bir dik duruş sergileme, anne babanın eline bakmaktan kurtuluş, ekonomik özgürlük gibi insana özgüven katan değerler, insana toplum içerisinde yeni bir statü kazandırır. İlk ücret bordrosuna imza atmanın verdiği heyecan birkaç yıl artarak devam eder.

Genç iken yaşlılık pek akla gelmez ise de ileriki yıllarda paranın aslında yaşlılıkta gerekli olduğu gerçeği kendini gösterecektir. Genç iken taşın suyunu çıkaran beden yıllar geçtikçe zaman karşı zayıflamaya başlar.

insan kabul etmese de insan bedeni belli bir zaman sonra dinlenmeye çekilmesi gerektiğinin sinyallerini verecektir.

20 veya 25 yıl çalıştıktan sonra gerekli prim sayısı ve gerekli yaş haddini de doldurmuşsanız artık emeklilik zamanınız gelmiş demektir.

GENÇ İKEN YAPILAN HATALAR YAŞLILIKTA KARŞINIZA ÇIKACAKTIR

Devamını oku...

MALÜLEN EMEKLİ OLAN İŞYERİ AÇABİLİR Mi?

Çetin Bey, 2002 de sigortalı olmuştum bir kaza sonucu yaşadığım rahatsızlıklardan dolayı geçen yıl SSK dan malülen emekli oldum,  hem ek gelir olsun hem de zamanımı değerlendirmek istiyorum bunun için kendime küçük bir market açsam malullük aylığıma bir zararı olur mu, malullük aylığım kesilir mi?

Selim K.

Selim Bey,  2008 den önce işe başlayanlar için SSK dan malül iken bağkurlu olmasını gerektirecek bir ticari faaliyete girenler için malül aylıkları kesilmiyor sadece maaşlarından sosyal güvenlik destek primi kesilir. (bununda kaldırılması gündemde) 2008 den sonra işe girenler sizin şartlarınızı taşıyanlar için ise durum farklı 2008 yılından sonra işe girişi olan aynı sizin durumunuzda olan bir emeklinin malül maaşı kesilir. Buradaki belirleyici tek unsur tarih aralığıdır yani 2008 öncesi ve sonrası başlangıç önemlidir.

HEM EŞİNİZDEN HEM BABANIZDAN AYLIK ALABİLİRSİNİZ

Devamını oku...

BAĞKURLULARDA ÖLÜM TARİHLERİ NEDEN ÖNEMLİ

Ölüm aylığı geride kalanlara, eşlere çocuklara anne babalara kısaca geride kalanlara ölüm aylığı bağlanması şartları tamamen ölen Bağkurlunun ölüm tarihiyle ilişkilidir. Hal böyle olunca her ölen bağkurlu hak sahibine ölüm tarihleri en önemli belirleyici kıstas olmaktadır.

Her ne kadar tek çatı altında birleştirilmiş olsada SSK, BAĞKUR ve EMEKLİ SANDIĞI na tabi çalışanların ölümlerinden sonraki uygulamaların farklı farklı değerlendirilmesi eleştirilebilir bir uygulamadır. 5510 sayılı kanunla gelen değişikliklerle Bağkurlular açısından aynı şartlar devam ederken SSK kapsamındakiler için daha ağırlaşmış emekli sandığı mensupları için ise daha hafifleştirilmiştir.

ÖLÜM SİGORTASINDAN SAĞLANAN HAKLAR

Devamını oku...

HANGİ KADINLAR ERKEN EMEKLİ OLUR

 

 

HANGİ KADINLAR ERKEN EMEKLİ OLUR

5510 sayılı kanunla çalışanlara bazı düzenlemeler getirilmiş olup, bunlardan bir grupta başka birinin sürekli, bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunanların Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim gün sayılarına ilave edilmektedir. Yani sürekli başkasının bakımına muhtaç çocuğu bulunan çalışan kadınlar için bir takvim yılına 90 gün ilave edilecektir. Normal çalışanlar için 360 gün kabul edilen bir takvim yılı bu gruba giren kadınlar için 360+90=450 gün olarak kabul edilmektedir.

Dolayısıyla yaşlılık aylığı bağlanması hususunda başvuruda bulunan kadın sigortalılardan başka birinin bakımına sürekli muhtaç derecede engelli çocuğu bulunanların, 1.10.2008 tarihinden sonraki çalışmalarının prim ödemeleri 1/4 oranında artırılır ve ayrıca bu orana tekabül eden gün sayısı kadarki sürede yaşından indirilir.

Engelli çocuğu bulunan bu kadınların bu erken emeklilik avantajından yararlanabilmesinin temel şartı, çocuğunun sürekli başkasının bakımına muhtaçlık durumunu sağlık kurulu raporuyla belgelemesi gerekir. Ağır engelli çocuğun ölümü halinde veya, sağlık durumunda iyileşme süreci olması sonucu, başkasının bakımına muhtaçlık kriterinin ortadan kalkması halinde, çalışan kadının hizmetlerine eklenen bu ek prim ve bu ek primin emeklilik yaşından indirilmesi hali, çocuğun ölüm tarihinden sonra veya, bakıma muhtaçlık durumunun ortadan kalkmasının belgelenmesinden sonra durdurulur.

Devamını oku...

HER EVLİLİK KIDEM TAZMİNATI ALMA HAKKINI DOĞURMAZ!

HER EVLİLİK KIDEM TAZMİNATI ALMA HAKKINI DOĞURMAZ!

Çetin Bey, 7 yıldır özel bir şirkette çalışmaktayım evlilik sebebiyle kıdem tazminatı alma hakkımı kullanmak için eşimden boşansam, sonra eşimle tekrar evlensem bu evlilik sonucu kıdem tazminatımı talep ederek işyerinden ayrılsam bir sorun olurmu, evlilik nedeniyle işten ayrılanlara tanınan kıdem tazminatını alarak işten ayrılma hakkından yararlanabilir miyim?

Devamını oku...

İŞ KAZASINA MARUZ KALMIŞSINIZ

İŞ KAZASINA MARUZ KALMIŞSINIZ

Çetin Bey,  oğlum inşaatte çalışırken düştü ve öldü kendisi bekardı annesi ve babası olarak bize herhangi bir aylık bağlanır mı?

Faruk D.

 

Faruk Bey, başınız sağolsun bu gibi olaylar iş kazası kapsamındadır. Geride kalan anne ve babaya gelir ve aylık bağlanabilmesi için Anne ve babanın her türlü gelirinin asgari ücretin net tutarından az olması gerekmektedir, ölen kişinin eş ve çocuğu var ise artan hisse bulunması durumunda eğer anne ve babanın 65 yaşını doldurmaları halinde de artan hisseye bakılmaksızın yukarıda bahsedilen gelir şartları oluşuyor ise gelir ve aylık bağlanır.

 

FİİLİ HİZMETE TABİSİNİZ

Devamını oku...

ÇALIŞANIN İŞİ DE ZOR, ÇALIŞTIRANIN DA, DEVLETİN DE..

ÇALIŞANIN İŞİ DE ZOR, ÇALIŞTIRANIN DA, DEVLETİN DE..

2016 yılına sayılı günler var, yeni yıl umarım herkes için beklentilerinin gerçekleştiği bir yıl olur, seçimden yeni çıkmış bir ülke olarak hepimizin beklentileri yüksek olacak.

İşçisinden memura, esnafından tarım işçisine, öğrencisinden emekliye herkes bir beklenti içerisinde, olacakları merakla beklemekteyiz.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI NELERİ GETİRECEK

Devamını oku...

EMEKLİ OLMA ŞANSINIZ YOKSA PRİMLERİNİZİ İADE ALABİLİRSİNİZ

Çetin Bey, annemin çok eskiden çalışmalarından dolayı 450 gün SSK lı çalışması var annem şu anda 55 yaşında acaba emeklilikle ilgili yapabileceğimiz bir şey var mı, emekli olamayacaksa yatırdığı primleri iade alabilir mi?

Sevcan D.

Sevcan Hanım, Annenizin emekli olabilmesi için 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 güne ihtiyacı var, 3150 gün daha prim öderse emekli olabilir, doğum borçlanması şartlarına uygunsa eksik günlerini doğum borçlanmasıyla artırabilir. Bunların haricinde 58 yaşını doldurduğu tarihte dilerse ödemiş olduğu primlerin kendisine iade edilmesin talep edebilir.

 

MUVAFAFATINIZ YOKSA BANKA EMEKLİ MAAŞINIZA HACİZ KOYAMAZ

Devamını oku...

ASGARİ ÜCRET ZAMMI KİMLERİ ÜZECEK!

Ülkemizde yılda iki kez artan asgari ücret, hiçbir zaman istenilen rakamlara ulaşmaz. Tüketim malları fiyatlarının artışı karşısında hep yetersiz artışlara maruz kalması beraberinde hep tartışmalar getirmiştir.

Devlet yetkilileri tarafından tarif edilirken, zaten bir geçinme ücreti değil bir koruma ücreti olduğu yönündedir.

Bu ne demek, bu parayla geçinemezsin zaten ancak bu rakamın altında da çalıştırılamazsın.

Şu anda brüt 1.273,50 TL olan mevcut asgari ücret yeni yıldan itibaren yeniden belirlenecek, normal seyrinde artacağını düşünürsek, olabilecek rakam brüt 1.350,00-TL civarlarında olacağını tahmin edebiliriz.

Peki, seçim beyannamelerine göre açıklanan rakamlar üzerinden değerlendirme yaparsak karşımıza nasıl bir tablo çıkacak ona bakalım,

Devamını oku...

EMEKLİLİK İLE İLGİLİ SORULARINIZA CEVAPLAR

YURTDIŞI ÇALIŞMANIZ SİZİ HEMEN EMEKLİ EDER

 

Çetin Bey, 05.02.1965 doğumluyum, 01.11.1985 yılında Avusturya da işe başladım yaklaşık 3 yıl çalıştıktan sonra babamın rahatsızlığı üzerine daha fazla kalamadım ve Türkiye ye döndüm, babamın rahatsızlığı, hastane doktor derken çalışamadım babamı kaybettikten sonra 06.02.1991 yılında tesisatçı dükkanı açtım Bağkurlu oldum ancak Bağkura hiç kayıt olmadım, 2 yıl sonra işyerimi kapatıp SSK lı bir işe girdim şu an 5010 gün ödenmiş primim var emekliliğim hakkında bilgi verebilir misiniz?

Salim Ö.

Salim Bey; yapılacak işlem çok basit şöyleki, Avusturya da çalıştığınız süreleri belgelendirmek suretiyle yurtdışı borçlanması yaparak hemen emekli olmanız mümkün

25 yıl 49 yaş 5300 güne tabisiniz

Mevcut gününüz 5010 gün üzerine 290 gün yurtdışı borçlanması yaparsanız tüm şartları oluşturmuş olacağınızdan hemen emekli olabilirsiniz, burada dikkat edeceğiniz en önemli husus yurtdışı borçlanma evrağını doğru doldurmaktır.

 

ÇOK PRİM DEMEK ÇOK MAAŞ DEMEK DEĞİL

Çetin Bey, 2017 yılının 7. Ayında yaşım doluyor normalde 5600 gün prim sayısı bana yetiyor benim şu an 6400 gün primim var ve halende çalışıyorum, bu fazla prim ödenmiş günler mekli aylığımı artırır mı?

Orhan G.

Orhan Bey, emekli aylığı hesabı değişik ve ilginç bir formüle dayanır, maaşı artıran unsur prim ödeme sayısından ziyade primlerin parasal olarak ifade ettiği değerdir, maaş hesabı günlük kazanca bakar, günlük kazanç ne kadar yüksekse maaşı o kadar yukarı çeker, bir diğer faktör yaş ve dönemler itibariyle ödenmiş primlerin dağılımıdır.

Hele ki asgari ücret ve biraz üstünde rakamlar üzerinden yatan primler alacağınız emekli maaşını her ay aşağıya çeker, bu olumsuzluktan etkilenmemenin iki yolu var ya yüksekten prim ödemek ya da kod-7 puantaj usulüyle çalışmaya devam etmek.

 

DOĞUM BORÇLANMASIYLA GÜN KAZANIRSINIZ

02.12.1971 doğumluyum 01.01.1995 yılında çalışmaya başladım 1997 ve 2000 yıllarında ik doğumum var toplam prim günüm 3960 ben nasıl ve ne zaman emekli olurum?

Beyhan D.

Beyhan Hanım, işe başlama tarihinize göre,

20 yıl   51 yaş   5750 gün  şartlarına tabisiniz, buna göre 51 yaşında emekli olabileceksiniz, gün eksiğinizi çalışarak kapatabileceğiniz gibi doğum borçlanması yolu ile de kapatabilirsiniz

İki doğum borçlanması yaparak 1440 gün kazanabilirsiniz, kalan süreyi çalışarak tamamlarsınız veya çalışabildiğiniz kadar çalışıp eksik süreleri doğum borçlanmasıyla kapatabilirsiniz, ancak şunu göz önünde bulundurun borçlanma bedelleri yılda 2 kez artmaktadır buna göre kararınızı kendiniz vermelisiniz.

 

ANNENİZİN AYLIĞINI AZALTIRSINIZ

Çetin Bey, geçen ay işten çıkarıldım, herhangi bir gelirim yok eşim düzenli bir işte çalışmadan öldü ondanda bir gelir kalmadı, çalışmasam çok mağdurum, Babam SSK emeklisi idi 2 yıl önce vefat etti. Annem ölen babamdan dul maaşı alıyor, iş bulana kadar babamın maaşından bende yararlanmak istiyorum, eğer yetim maaşına müracaat edersem anneme bir zararım olur mu?

Havva C.

Havva Hanım, anneniz büyük ihtimal çalışmıyordur, o halde annenize babanız üzerinden %75 oranında aylığa bağlanmıştır. Eğer sizde müracaat ederseniz annenizin oranı %50 ye düşecek ve aldığı maaş azalacaktır, bunu annenizle görüşüp karar verebilirsiniz, karar verirseniz tahsis talep formuyla müracaat ettiğinizde bir sonraki ay başından itibaren yetim aylığınız bağlanır, çalışmaya başlarsanız da kesilir.

 

ASKERLİK BORÇLANMASI ERKEN EMEKLİ EDER.

12.07.1977 doğumluyum, 10.01.2001 yılında işe başladım 4050 gün primim var, ne zaman emekli olabilirim?

Vedat G.

Vedat Bey; verdiğiniz bilgilere göre,

60 yaşında 7000 günle normal

25 yıl 60 yaş ve 4500 günle yaştan emekli olabilirsiniz.

Veya askerlik borçlanması yaparsanız

25 yıl 58 yaş 5975 günle normal emekli

15 yıl 60 yaş 3600 günle yaştan emekli olabilirsiniz.

Yani askerlik borçlanması sizin için her şartta avantaj sağlar.

 

GSS BORÇLULARI İÇİN SON GÜN …

Önemli hatırlatma: GSS borçluları için son gün 30 eylül 2015 (yarın) genel sağlık sigortası borçluları için son başvuru tarihi yarın son, borçlarınızdan kurtulmak veya önemli ölçüde düşürmek için sın fırsat!! Bir kez daha hatırlatmakta yarar var….

 

EMEKLİ MAAŞI ZAMLARI BUHAR OLDU UÇTU.

OKUYUCU SORU-CEVAPLARI

Dört gözle beklenen emekli sandığı çalışanı ve emekli maaşları kamuoyuna açıklandı.

Ssk ve bağkur emekli dul yetim maaşları geçen aylarda açıklanmış 100 tl seyyanen zam+enflasyon zammı ile 700 TL tutarındaki maaş 866 TL ye yükseltilmişti, diğer tutarlarda benzer oranda artışlarla belirli rakamlarla artırılmıştı. Ancak yapılan zamlar dövizdeki ani artışla emeklinin cebine bile girmeden buhar oldu uçtu.

DOLARIM YOK DİYENLERE.

ALTIN VE DÖVİZ REKOR KIRAR OLAN DARGELİRLİ VE EMEKLİYE OLUR.

Devamını oku...

05.08.2015-BULGARİSTAN'DAN GELEN SOYDAŞLARIMIZIN BORÇLANARAK EMEKLİ OLMA HAKLARI

BORÇLANMA NASIL YAPILIR?

5754 sayılı Kanunun 79. maddesi ile 3201 sayılı Kanuna eklenen geçici 6. maddede, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerden 01.01.1989 tarihinden 08.05.2008 tarihine kadar zorunlu göçe tabi tutulduktan sonra Türk vatandaşlığına geçenlerin geldikleri ülkedeki hizmetlerinin borçlanma yoluyla değerlendirilmesi imkanı getirilmiştir.

BORÇLANMA İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR

Devamını oku...

25.06.2015-ÖLÜM AYLIĞINA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için gerek ve yeterli şartlar oluşmuşsa hak sahiplerinin mutlak surette kurumdan veya internet ortamında temin edecekleri başvuru formunu doğru bir şekilde doldurmaları ilk şarttır.

Bunun yanı sıra ekleyecekleri belgeleri sıralamak gerekirse,

Devamını oku...

DOĞUM BORÇLANMASI PİŞMANLIKLAR GETİRDİ!

Çalışan kadınların emeklilik planlamasının son kalesi, hiç kuşkusuz, doğumdan sonra çalışmadığı sürelerin 2 yıla kadarki kısmının borçlanılması ve bunun sonucunda kazanılan toplu sigortalılık süreleri ve emekliliğe kavuşabilme durumunun oluşmasıdır.

Son çıkan torba yasa ile, doğum borçlanmasının hem kapsamı genişletildi hem de daha önce 2 çocuğa kadar olan borçlanma sayısı 3 çocuğa çıktı.

Yani; ilk işe giriş veya ilk işe başlama tarihinden sonra yapılan 3 doğumdan dolayı, bir kadının eksik olan gün sayılarına 2.160 gün ekleme fırsatı doğdu.

Maalesef, çalışma hayatından önce yapılan doğumlar kabul edilmedi.

Devamını oku...

ÇALIŞAN ANNENİN ÇOCUĞUNA 250 GRAM PASTÖRİZE YOĞURT

Gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla, emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmelik 16 Ağustos günü Resmi gazetede yayınlandı. Bu yönetmeliğe göre,

Devamını oku...

BAĞKURLU ERKEN DE EMEKLİ OLUR, KAZA DA GEÇİREBİLİR

BAĞKURLU DA ERKEN EMEKLİ OLABİLİR

Soru:Çetin Bey benim bir sorum olacak cevaplarsanız memnun olurum, şimdiden teşekkür ederim. Ben oto yedek parçaları satan bir işyeri sahibiyim. Gözlerimdeki ve diğer bazı rahatsızlıklarımdan dolayı rapor alırsam bir işime yararmı?  B. Toraman-Kahramanmaraş

Devamını oku...

BABALAR GÜNÜNDE BİR BABA NIN DRAMI

Büromda çalışırken telefonum çaldı, ahizeyi kaldırdığımda karşıdaki ses çok şey anlatıyordu ama çok az şey anlayabilmiştim. Oraya gelebilir miyim dedi, tabi dedim ve o gün öğleden sonra 15.00 e randevulaştık.

 

Tam saatinde kapı çaldı açtım, içeriye buyur ettim, karşıma oturdu, anlatmaya başladı anlattı, anlattı, ağladı, anlatmaya devam etti, resmen çocuk gibi ağlıyordu, benimde bütün motivasyonum bozuldu, ama O, yaşadıkları o kadar zoruna gitmişti ki kendini tutamıyordu.

Devamını oku...

ÖLÜM AYLIĞININ HAK SAHİPLİĞİNİN PAYLAŞIMI

ÖLÜM  AYLIĞININ  HAK  SAHİPLİĞİNİN  PAYLAŞIMI

5510 sayılı Kanun (Madde 34) da detaylandırıldığı üzere, Ölüm aylığından yararlan eş, çocuk, ana ve babaların aylıktaki hisseleri farklılıklar gösterebilmektedir.

MADDE 34- Ölen sigortalının 33 üncü madde hükümlerine göre hesaplanacak aylığının;

Devamını oku...

SAĞLIK YARDIMLARINDA SON DEĞİŞİKLİKLER

Yurt dışına tedaviye gönderilen hastaların sadece sevke konu hastalıklarına ait bedeller (hastalığın komplikasyonu ve acil durumlar hariç) ödenmekteyken hastalığıyla ilişkili durumlar ortaya çıkması halinde buna ilişkin tedavilerin de ödenebileceği düzenlendi.

Devamını oku...

ASKERLİK BORÇLANMASINDA 1 GÜN 1 YIL KAZANDIRIR VEYA KAYBETTİRİR PARMAK HESABINIZI İYİ YAPIN

 

Doğum tarihim 01.01.1965 ilk işe giriş tarihim 02.01.1988 bağkurdan 3801 günüm var ssk dan da 1696 günüm var 1985-1986 yıllarında 540 gün askerliğim var askerliğimi borçlanırsam ne kadar öderim emekliliğime nasıl etki eder.

Devamını oku...