11.07.2017- KENDİ İŞYERİNDE SİGORTALI OLMA YANARSIN

KENDİ İŞYERİNDE SİGORTALI OLMA YANARSIN

06.07.2017-EMEKLİ OLMAK İÇİN FIRSAT

Emekli olmak için gerekli şartlardan biri de  prim gününüzün eksik olmaması ve sosyal güvenlik kurumuna borç bulunmamasıdır. Bunun için bu hafta Ziraat Bankası ile yapılan protokol ile emekli olmak için prim borçlarını yapılandıranlara bir fırsat doğdu.

Devamını oku...

03.07.2017-İSTİFA ETMEK İSTİYORUM

İstifa etmek istiyorum. Bu günlerde bana gelen telefonların yarısı bu cümle ile başlıyor. Havaların sıcak olmasından mı? Tatil ihtiyacının hepimizde tavan yapmasından mı? bilinemez. Bugünler de herkes ama herkes işi bırakmak istiyor. İstifa etmek istediğinizde maddi alacaklarınızdan vazgeçebiliyorsanız aslında aynı gün karar verilip aynı gün iş bırakılabilir.

 

Fakat beklentimiz bütün hak ve alacaklarımızı alıp ayrılmak ise daha kontrollü planlı bir istifayı düşünmemiz gerekir.Gemileri yakmadan önce kısaca ne gibi haklardan ve maddi alacaklardan oluyoruz bakalım.

Devamını oku...

03.07.2017- İŞVERENLER İŞ DAVALARINDA ELİNİZİ GÜÇLENDİRİN

Hepimiz artık biliyoruz işçi işveren arasında sorun çözülmez de  iş mahkemeye kalırsa işçi her zaman işverene göre daha şanslı davanın sonunda çoğunlukla işçi tarafı kazanıyor. Açılan iş davalarında ücret alacakları ,kıdem ve ihbar davaları, fazla mesai alacağı gibi temel maddi taleplerin yanında zaman zaman manevi tazminat davaları da gündeme geliyor.

Devamını oku...

29.06.2017- MUHTAÇLIK HALİ

Ramazan ayı hepimiz için yardımlaşmanın en fazla yapıldığı aydır. Yaşamını asgari geçim düzeyinde sağlayamayanlara özellikle bu ay daha fazla yardım gelenek ve göreneklerimizde var. Elimizden geldiğince bazen bireysel bazen kurumsal yardımlarda bulunuruz. Çoğunlukla yapılan bu yardımlar sürekliliği olmayan bireysel yardımlardır. Sosyal devlet olmanın gerekliliği düşkün ihtiyacı olan vatandaşa yaşaması için gerekli olan yardımları yapmaktan geçer.

Devamını oku...

08.06.2017- AVUKATLARIN EMEKLİLİĞİ

Doğduğumuz günden itibaren başlayan toplum içinde bireylerin birbiriyle ve devletle olan anlaşmazlıklarında hukuki bilgisine başvurulan  , bireyleri ilgili yerlerde temsil eden haklarını savunan ve  bunu meslek olarak benimseyen kişilere avukat diyoruz.

Devamını oku...

05.06.2017-KIDEM TAZMİNATI 2017

Kıdem tazminatı ülkemiz de , 1475 sayılı   kanunda belirlenmiş olan şartlarda iş akdinin feshedildiği durumlarda işverenin işçiye ödediği, miktarı hizmetin süresine ve ücrete göre değişiklik gösteren, ödenecek azami rakamı belirlenmiş olan bir işçi alacağıdır.

Devamını oku...

KIDEM TAZMİNATI FONA DEVİR OLURSA?

Günlerdir işi gücü bıraktık kıdem tazminatı fona devir olursa ne olacak diye karalar bağlıyoruz. Öyle ki sanki her işten ayrılan kıdem tazminatını alıyor ve işveren de tıkır tıkır ödüyormuş gibi bir hava esiyor. Severiz millet olarak baharları hiç kış gelmeyecekmiş gibi bol keseden dağıtırız güzel havaları işin aslını bilmeden yazar  çizeriz.Özel sektörde kıdem tazminatı almak öyle çok kolay bir şey değildir.

Devamını oku...

GAZETECİLERİN EMEKLİLİĞİ

Gazeteciliği tanımlarken mesleklerin en meşakkatlisi en tehlikesi diyebiliriz. Sürekli zaman ile yarışıyor gündemi takip ediyorsunuz. Başarınız buna bağlı  iletişim çağında haber bir saniye de haber olma şansını yitirebilir. Yakın çevremiz, dünyanın diğer ucunda olanlar hepsi bir tuşla önümüzde yerini alıyor.

Devamını oku...

SOSYAL GÜVENLİK VE ANNELİK

Napoleon ‘un çok sevdiğim bir sözü vardır.Der ki ‘’Bana iyi analar veriniz, size iyi vatandaşlar vereyim.’’ Oldukça anlamlı bir sözdür.

Devamını oku...

DUL VE YETİM DE BİRDEN FAZLA MAAŞ NASIL ALINIR?

Mevzuatımıza göre kadın , erkek fark etmez evlilik birliği içinde vefat ile eşini kaybedene dul denir.Özellikle ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın çoğu erkeklerin de dul olarak sosyal güvenlik haklarından faydalanabileceklerini bilmez. Bu nedenle de erkeklerin çoğu eşinin vefatından sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurup dul maaşı, cenaze yardımı gibi haklarını almak için dilekçe vermez.

Öncelikle kadın veya erkek eşinin vefatı sonrası ödenmiş EMEKLİ SANDIĞI ,SSK- BAĞ-KUR primi varsa Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunup eşinden dul maaşı ve cenaze yardımı talebinde bulunması gerekir. Yine eşiniz vefatı öncesinde emekli maaşı almıyor olabilir.

Devamını oku...

KIDEM TAZMİNATI FONU İÇİN SON GÜNLER

Kıdem tazminatının fona devir olması son on yıldır konuşuluyor. Yumurta kapıya dayandı. Yapılan çalışmalar ile kıdem tazminatları fona devir oluyor.

Devamını oku...

EK – 5 TARIM SİGORTASI NEDİR ?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa 6111 sayılı torba kanunla 01.03.2011 tarihinde eklenen ek 5.madde  ile kamu idarelerinde tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar EK5 sigortalısı ve tarım  sigortalısı olarak değerlendirilir.

 

Ek 5.madde kapsamında sigortalı olabilmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekir.

Devamını oku...

SOSYAL GÜVENLİKTE NİSAN 2017

Nisan ayı baharın habercisidir. Hepimiz kışın karanlık yağmurlu depresif günlerinden güneşli günlere , haberlere müjdelere yüzümüzü döneriz. Evlerde pencereler, balkonlar dışarıda doğa hep yenilenmeye kışın kasvetinden kurtulmaya çalışır.

Devamını oku...

EMEKLİ İKRAMİYESİ

Emekli ikramiyesi, kamu kurumunda çalışanların çalışmalarını istifa ile veya emekli olarak sonlandırdıklarında çalışma süreleri için  kendilerine ödenen toplu paradır. Emekli sandığında ara vermeden yıllarca çalışıp emeklilik için yaş ve prim günü şartlarını doldurup emekli olanlar için emekli ikramiyesi basit bir işlemdir. Emekli maaşınız bağlandıktan sonra bir dilekçe ile Kamu İdaresi  Daire Başkanlığından talep etmenizden sonra emekli ikramiyeniz Ziraat Bankasına adınıza havale edilir.Ancak emeklilik şartlarını taşımadan Kamu Kurumundan ayrılmanız halinde emekli ikramiyesi karmaşık bir hal alabilir.

Devamını oku...

İŞVERENLER İÇİN SON TEŞVİKDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Referandum öncesi yürürlüğe giren 9.02.2017 tarihli ve 29974 sayılı resmi gazetede yayınlanan teşvik işverenlerimiz için oldukça avantajlıdır.1.2.2017 tarihi ile uygulamaya başlanan bu teşvik den yararlanabilmek için dikkat etmemiz gerekenleri kısaca özetlemek istedim. Siz okuyucularımıza faydalı olacağını düşünüyorum.

 

*İşe alınacak işçinin 1.2.2017 den itibaren geriye doğru en az 3 aydır   İŞKUR ‘a kayıtlı işsizler arasında olması gerekir.

Devamını oku...

EMEKLİLİK BAŞVURUSU YAPMADAN ÖNCE


EMEKLİLİK BAŞVURUSU YAPMADAN ÖNCE

Yıllarca aynı kurumda çalışmış tüm hizmetleri tek sigorta kolunda olanların emeklilik başvurusu öncesi e devlet şifresi ile hizmetlerini kontrol etmesi çoğunlukla yeterli olmaktadır. Fakat birden fazla işyeri veya sigorta kolunda hizmetiniz varsa emeklilik başvurusu yapmadan birkaç ay önce Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile başvurup hizmetlerinizi birleştirmeniz emeklilik maaşınızın geç bağlanmasının önüne geçecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun E-Bildirge uygulamasına geçmesinden sonra TC kimlik numaraları ile Sosyal Güvenlik Sicil numaraları eşleştirilmiştir. Geçmişte bilgisayar ortamında e-bildirge verilmediği için çoğu sigortalının birden fazla sosyal güvenlik sicil numarası bulunmaktadır. Birden fazla sigorta sicil numaranızın olması halinde emeklilik öncesi sicil birleştirme talebinde bulunmak doğru olacaktır .Bunun için sigortalının son çalışmalarının geçtiği ilde veya ikamet ile çalıştığı il farklı ise ikamet ettiği ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yazılı başvurması gerekir.

Sigortalının isim,soyisim,doğum tarihi ,doğum yeri  gibi bilgilerinde hatalar varsa yine ikamet ettiğiniz en yakın Sosyal Güvenlik merkezine yazılı başvurmanız gerekir.Sigortalının SGK daki bilgileri ile nüfus müdürlüklerindeki bilgileri iç yazışma ile eşleştirilmektedir. Bazen SGK kayıtlarda düzeltme  yapmamaktadır.Bu durumda dava açmak doğru olacaktır.

Devamını oku...

EMEKLİYİM İŞ YERİ AÇARSAM BAĞ-KUR'A PRİM ÖDERMİYİM?

EMEKLİYİM İŞYERİ AÇARSAM BAĞKURA PRİM ÖDERMİYİM?

Ülkemizde haksızca uygulamaya konulan Sosyal Güvenlik Destek Primi 29.02.2016 tarihi itibariyle tamamen kaldırıldı. Biliyorsunuz  emekli olduktan sonra yaşlılık aylığı almaya başlayanlar 29.02.2016 tarihine kadar hangi kurumdan maaş alırlarsa alsınlar emekli  maaşlarından kesinti oluyordu. Eğer emekli sigortalı 4a kapsamında çalışıyorsa emekli maaşından kesinti olmuyor. Bu defa da çalıştığı işyeri  sigorta primi ödüyordu.

Bu uygulama 29.02.2016 dan itibaren Sosyal Güvenlik Destek Primi uygulaması tamamen kaldırıldı.

Devamını oku...

TAŞERONA BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU


TAŞERONA BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU

Taşeron işçilerinin kadroya alınmasına yönelik çıkan haberler bir çok soruyu da beraberinde getirdi. Henüz yasallaşmış bir şey yok. Başbakan ve bakanların açıklamaları var. Gönül istiyor ki yıllardır hakları yenilen taşeron işçilerin tamamı ayrım olmadan kadroya alınsın.

Bugüne kadar Kamu Kurumlarında açılan ihaleler ile  temizlik, bakım, onarım, garson, ahçı,güvenlik gibi işler için taşeron firma tarafından eleman tahsisi yapılıyordu. Alt işveren veya taşeron firmanın elemanı olarak görülen işçiler aslında Kamu Kurumlarında devlet memurları ile yan yana çalışıyor fakat aynı haklardan yararlanamıyorlardı.

Seçim vaatlerinden olan taşeron işçilerinin kadroya alınması Başbakanın ve ilgili Bakanların açıklamaları ile bir iki ay içinde gerçekleşmiş olacak.

Devamını oku...

ALBAY İÇİN ERKEN EMEKLİLİK

ALBAY İÇİN ERKEN EMEKLİLİK

14.01.2016 da kabul edilerek bu hafta resmi gazetede yayınlanan 6661 sayılı kanunun 5.maddesinde açıklanan sürelerde hizmeti olan albaylar emekli olduğunda ek emekli ikramiyesi ödenecektir.

6661 sayılı kanunun 5.maddesine göre 27.7.1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa geçici madde eklenmiştir.

Kadrosuzluk sebebiyle Yüksek Askeri Şura tarafından emekliliğe ayrılmasına karar verilen albayların 30.08.2016 tarihine kadar  28,29 veya 30 hizmet yılını tamamlamaları şartıyla herhangi bir vergiye tabii olmaksızın SGK tarafından ek emekli ikramiyesi ödenecektir.

Bu durumda olan albayların ek ikramiyeyi alabilmeleri için   29.2.2016 tarihine kadar emeklilik dilekçelerini vermeleri gerekiyor.30.08.2016 tarihinde bir üst kadroya terfi ettirilen albayların emeklilik dilekçeleri işleme alınmaz.Fiili hizmet süreleri hesaplanırken fakülte ve yüksekokulu bitirenler emsalleri olan harp okulu mezunları  gibi fiili hizmet süreleri hesaplanır.

Ek ikramiye hesaplanırken

Devamını oku...

YERSİZ ÖDEME

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşı, yetim maaşı gibi aklınıza gelen her türlü ödemede aradan yıllarda geçse sizin yanlış bir beyanınızda olmasa bir gün ben bunca yıl sana hatalı ödeme yapmışım diyebilir.

5510 sayılı kanunun 96.maddesinde kimlere ödenen paraların geri istenebileceği belirtilmiştir. Bunlar arasında işverenler, sigortalılar, isteğe bağlı prim ödeyenler, gelir veya aylık almakta olanlar , bunların hak sahipleri ,genel sağlık sigortalıları ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişileri sayabiliriz.

28.12.2012 tarihli 2012/40 sayılı genelge de ise fazla ve yersiz ödenen ödemeler arasında geçici iş göremezlik ödeneği, emzirme ödeneği, evlenme ve cenaze ödenekleri yaşlılık ve ölüm toptan ödemeleri ,sürekli iş göremezlik ve ölüm gelirleri, malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları ,yol, gündelik ve refakatçi giderleri ,kişisel tedavi giderleri gibi ödemeler yersiz ödeme olarak sayılmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumunca yanlış ve yersiz ödendiği tespit edilen her türlü gelir ve aylık haciz de dahil olmak üzere tahsil yoluyla geri alınır.

Devamını oku...