07.06.2017-Esnafa 4-b ihya hüsranı

Esnafa 4-b ihya hüsranı

Değerli okurlar, bugün sizlere önceki dönemde 4-b (Bağ-Kur) borcu olduğundan silinen günlerini yapılandırma ile ödemek isteyip ama son yapılandırmada göz ardı edilen 4-b’lilerden ve sizlerden gelen sorulara cevaplar vereceğim.
2008 yılında 4-b‘ye 60 ay üzeri borcu olanların prim borçları ve günleri silinmişti. Bu uygulama daha da esnetilerek 30.04.2015 tarihine kadar olan 12 ay ve üzeri 4-b borcu olanların hem prim günü hem de prim borçlarının silinmesi ile devam etmişti.  Silinen bu prim günlerini canlandırmak (ihya) için daha önceki dönemlerde çıkan yapılandırma kanunlarında güncel rakamlar uygulanmadığından dolayı onbinlerce kişi faydalanıp borcunu ödemiş, şartları uyanlar ise emekli olmuştur. Son 2 yapılandırmada bu konu göz ardı edildiğinden dolayı yüz binlerce kişi bu ödeme kolaylıklarından ve emekli olmalarından mahrum bırakılmıştır. Güncel rakamlarla aylık 613,24 TL olan ödeme rakamı silinen günlerin kısmi borçlanma hakkı olmadığından dolayı yüksek meblağlar tutmaktadır ve ilk başlarda avantaj olarak görünen silme işlemi zamanla 4-b’lilere dezavantaj olmuştur. Bu konuda Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı ve SGK yönetim kurulu üyesi Sayın Bendevi Palandöken beye çok iş düşmektedir ve esnafın borcu var diye silinen günlerini şimdi hiç ödenemeyecek duruma düşmesinden kurtarmak için gerekli adımları atmalı ve bu konuda en kısa sürede bir düzenleme çıkartılması için sgk yönetim kurulunda gündemde tutmalıdır diye düşünüyorum.
Bize gelen mail ve diğer sosyal medya mesajlarında borcumuz keşke hiç silinmeseydi yapılandırmalar ile ödenirdi bu şekilde silinen günler son güncel primden ödenmek istenildiğinde astarı yüzünü geçmiş olur deyimine tıpa tıp uymaktadır.
Bu konuda Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Bey başta olmak üzere SGK kurum başkanı M. Selim Bağlı bey ve SGK yönetim kurulu üyesi ve ayrıca tüm Türkiye’deki esnafların başkanı olan Sayın Bendevi Palandöken beylerden esnafın hem silinen borçlarını kısmi ödeme hakkı hem de 2 yapılandırma öncesi gibi Karma bir yeni ödeme kolaylığı getirilmesi için meclise bir kanun taslağı sunmaları ve bu yasanın yürürlüğe girmesini sağlamaları ile zor şartlar altında olan esnafımıza bir nefes aldırır ve yıllardır esnaflık yapıp halen emekli olamamış binlerce esnafımızın da hayır dualarını almış olurlar.

155 GÜN ASKERLİK ÖDEMENİZ GEREKLİ

ABDÜLKERİM KAPILAR
23.12.1968 doğum tarihim. İlk defa SSK’lı olduğum tarih ise 01.08.1988’dir. Bugüne kadar toplam ödenmiş SSK primim 4343 gündür. Ben ne zaman emekli olurum? Askerlik borçlanması yaparsam ne gibi faydası olur bana? Daha erken emekli olur muyum? Emeklilik tarihine kadar sigortalı çalışacağım faydası olur mu bana?
Abdülkerim bey, 01.08.1988 sigorta başlangıcınız ile 25 yıl 51 yaş 5450 gün şartlarını tamamladığınızda 23.12.2019 tarihinde emekli olursunuz. Askerlik borçlanması yaparsam daha erken emekli olur muyum sorunuza ise; askerden önce sigorta girişiniz olduğundan emeklilik tarihinizi öne çekmez 23.12.2019 tarihine kadar sürekli çalışırsanız geriye kalan 155 gününüzü borçlanıp ödediğinizde emekli olursunuz. Ancak arada istirahatlı olduğunuz günler ve ücretsiz izinlerin ilavesi ile ödeyeceğiniz askerlik borçlanması artar, bilginize.

İŞKUR VEYA ALO 170’E MÜRACAAT

SERKAN YILDIZ
1994 sigorta girişim var, bugüne kadar 3700 gün toplam ödenmiş primim var. 45 gün oldu bir işe başladım, ancak dün işten çıkarıldım. Ne gibi haklarım var nereye başvurmam gerekiyor veya dava açsam bir hak talep edebilir miyim?
Serkan bey, işten çıkarılırken muhakkak işvereniniz yazılı olarak neden işten çıkarıldığınızı belirtmek zorundadır ve işten çıkışınızı 2 hafta öncesinden bildirmemişse, 45 günlük çalışmanız karşılığındaki ücretiniz ve 2 haftalık ihbar tazminatı hak etmiş olursunuz. Adresinize yakın İşkur müdürlüğüne başvurabilirsiniz veya Alo 170 numaradan şikayetinizi bildirebilirsiniz.

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE EMEKLİLİK

MEHMET ADİL ZUNGUR
08.09.1970 doğumluyum, sigortaya ilk giriş tarihim 26.07.1993. Askerliğimi bu tarihten önce 1991-1992 yılı içerisinde 15 ay yaptım. Askerlik borçlanması yaparsam emekli olma yaşım değişir mi? Bu durumda ne zaman emekli olabilirim?
Mehmet Adil bey, 26.07.1993 sigorta başlangıcınız ile 25 yıl 54 yaş 5675 gün ile emekli olabilirsiniz. Ancak sigortalı olmadan önce askerliğinizi yaptığınızdan dolayı 245 gün askerlik borçlanması yapar ve öderseniz 1 yıl erken emekli olursunuz yani 53 yaş 5600 gün şartları ile 08.09.20023 yılında emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.