01.02.2018-POSTACI GELDİ SGK CEZA ÇIKTI

POSTACI GELDİ SGK CEZA ÇIKTI

30.03.2015 Tarihinde köşemizden SGK DENETMENLERİ AVCI MI? Başlıklı yazımızın ana teması,bir ev hizmetlisinin ev sahibine ait tebliğ zarfını imzalaması ,postacının bu tebliğ zarfında ev hizmetlisinin TC Kimlik no.sunu alarak,SGK bilgi verilmesi üzerine Kadim tarafından denetmen marifeti ile yapılan denetimde işverene ciddi anlamda kayıtdışı üzerine  idari para cezaları kesilmiş,bunun üzerine de Denetim müessesinin avcılığı üzerine bir yazı yazılmıştı.

Oysa Denetmen verilen iş emri üzerine görevini yerine getirmiştir.

Sonuç bölümünde şuna yer vermiştim.

Denetmenler  avcı değil ,rehber olduklarından umarım ilerleyen günlerde konu hakkında SGK ve taraflar bu konuda gerekli basın açıklaması yaparak işveren ,çalışan yönünden oluşan soru işaretlerine cevap vereceklerdir.

https://alitezel.com.tr/index.php?sid=yazi&id=7484) ilgi duyanlar linki tıklar tamamını okurlar.

25/01/2018 Tarihinden itibaren uygulamada;

PTT memurlarınca yapılan tebligatların, resmi kuruluşlarca düzenlenen belge (tutanak) niteliğinde olması nedeniyle iş yerlerine yapılan tebligatların, PTT memurları tarafından 7201 sayılı Kanununa  uygun olarak yapıldığının ve işyerine tebliğ edilen mazbataların üzerine:

Ø  “işyeri çalışanı”,

Ø  “işyeri daimi çalışanı”,

Ø  “görevli sekreter” gibi ibarelerin yazıldığının tespiti halinde bu bilgi ve belgeler uyarınca tebligatın teslim alındığı tarih için re ‘sen sigortalılık sağlanacaktır.

Bununla birlikte işveren tarafından tebligatı teslim alan kişinin ;

Ø  kendi çalışanı olmadığı,

Ø   komşu işyeri sahibi/çalışanı olduğu ,

Ø   söz konusu kişinin birinci veya ikinci derece (eş dâhil) hısmı olduğu için işyerinde bulunduğu,

Ø  çalışmasının olmadığı ve ziyaret nedeniyle işyerine geldiği şeklinde yapılabilecek itirazlar,

 

sunulacak belgelerin ve tebligat alındısında ismi bulunan kişi ile işverenin beyanlarının incelenmesi suretiyle SGK ünite itiraz komisyonlarınca değerlendirilecektir.

İşverenler artık Postacı tebliğ ettiği resmi alındı belgeli evrakları sigortalı çalışanlarınız teslim alabilir yada bizzat kendiniz.

Kayıt altında olan işverenler rahat olsun,kayıt dışı olanlar her an kapınızı hem Postacı hem de SGK Denetim Görevlileri çalabilir.

2018 Yılı İdari Para Cezaları da 2017 yılına göre  %14,18 oranında artmıştır.

VEDAT İLKİ

 

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir